İçeriğe geç

2020 En Popüler Yazılım Dilleri

Bilgisayar teknolojisi hayatımızda uzun zamandır var. Bilgisayarlar ile beraber yazılım sektörü de oldukça gelişme gösterdi. Yazılım sektöründe, masaüstü programlamadan web programlamaya, oyun geliştirmeden robotik programlamaya kadar bir çok seçenek bulunuyor. Geliştiriciler kendilerine bir alan belirleyip o konuda uzmanlaşıyorlar ve bugün kullandığımız programları veya web sitelerini geliştiriyorlar. Peki en popüler yazılım dilleri hangileri, en çok rağbet gören ve kullanılan yazılım dilleri nelerdir?

2020 En Popüler Yazılım Dilleri
2020 En Popüler Yazılım Dilleri

En Popüler Programlama Dilleri

En çok kullanılan veya popüler olan programlama dilleri de kendi içerisinde masaüstü, web, oyun veya robotik olarak da ayrılabilir. Hatta web programlama da kendi içerisinde backend ve fronted şeklinde ayrılır. En popüler programlama dilleri şu şekilde;

1.Python

Python programlama dili öğrenmesi en kolay şekilde tabir edilen bir dildir. Bu sebeple en popüler yazılım dilleri arasında en ön sıraya geçebiliyor. Gün geçtikçe de popülaritesini arttırıyor. Python dilini, web programlama yaparken, yapay zeka uygulamalarında veya veri madenciliğinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz tarayıcı tabanlı, işlemleri tekrar eden botlar bile yapabilirsiniz.

2.JavaScript

JavaScript fronted yazılımcılar tarafından, web sitelerinin ön yüzlerini geliştirmek için kullanılıyor. Esnek ve güçlü olduğundan geliştiricler Javascript’i oldukça kullanıyor. Js, web siteleriniz de dinamik fonksiyonlar kullanmanıza da olanak sağlıyor.

3.Java

Java programlama dili eski dillerden bir tanesi. İlk olarak 1995 yılında Sun Microsystems tarafından geliştirilen program sonrasında Oracle tarafından satın alınmıştır. Java yazılım dili ile, web siteleri, mobil oyunlar veya uygulamalar geliştirebilirsiniz. Ayrıca veri tabanına dayalı programlama da geliştirebilirsiniz.

4.C++

C++ dili C programlama dilini oluşturur. Bilgisayarın gelişimiyle beraber var olan bir kodlama dilidir. C++ ile oyun da yazabilirsiniz işletim sistemi de. Öğrenmesi ve kullanması oldukça zor bir dil fakat iyi bir C++ yazılımcısı her şeyi yapabilir denir.

5.PHP

Web programlama veya internet programlama denildiğinde akla ilk gelen dil PHP dilidir. Bugün internet üzerindeki web sayfalarının neredeyse yarısı PHP dili geliştirilmiştir. Esnek yapısı, framework çokluğu sebebi ile web programlayıcılar tarafından en çok tercih edilen dil olan PHP, en popüler yazılım dilleri içinde bulunur.

6.Shell Programlama

Shell veya kabuk programlama ise Linux işletim sisteminin yaygın kullanılmasıyla beraber popülerliğini yükseltti. Genellikle linux veya unix sistem yöneticileri tarafından kullanılır. Sistem yöneticileri işletim sistemlerine komut girmek ve işleri daha hızlı yapmak için kullanır.

7.DOT NET

Dot Net veya nokta net. Microsoft tarafından geliştirilen .net dili özellikle web geliştiriciler tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Zengin kütüphanesiyle .NET web programlama dan masaüstü yazılımlarına kadar bir çok alanda kullanılabilmekte.

8. Go

Go, diğer bir adıyla golang dili Google tarafından geliştirilmiş ve Open source (Açık Kaynak Kodlu) bir programlama dilidir. 2009 da çıkış yapan Go’nun en çok kullanıldığı alan sistem programlamadır. Derleyicisi de ücretsiz olup Windows, Linux ve OS X işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir