İçeriğe geç

Akış Diyagramı Nedir?

Akış diyagramı bir problemin ya da bir işin adımlar halinde ilerlemesini sağlayan ve bu adımlar esnasında alınan çıktılara göre bir önceki basamağa dönmemizi ya da bir sonraki basamağa geçmemizi ve işi tamamlamamızı sağlayan şemadır. Aynı zamanda iş akış grafikleri veya akış şemaları şeklinde de ifade edilmektedirler.

Yapmanız gereken işi geometrik şekiller ve içlerine girilmiş yönlendirmeler yardımı ile bir sıraya koyabilmeyi ve işin sonuçlanması için gereken adımları tarif etme şekline akış şeması adı verilmektedir. Akış diyagramlarında her bir geometrik simge farklı anlamlar taşıyabilmektedir. Bir firmanın planlama departmanında ve özellikle de yazılım firmalarında akış diyagramları kullanımı önemli bir seviyededir.

Akış Diyagramı Nasıl Hazırlanır?

Akış diyagramı hazırlayabilmek için kullanılacak geometrik simgelerin taşıdığı anlamlara dikkat edilmelidir. Şemanın karmaşık şekilde hazırlanmaması adına çoğunlukla yukarıdan aşağı doğru oluşturulması kolaylık sağlamaktadır. Akış diyagramlarını MS Visio programı üzerinde oluşturmanız oldukça kolay ve anlaşılır olacaktır. İş akış şemalarının düzenlenmesi için kullanılan MS Visio’nun yanında birçok yazılım programında da akış diyagramı sekmelerine yer verilmektedir.

MS Visio Yardımıyla veya El ile Akış Diyagramı Oluştururken Simgelerin Kullanımı

  • Akış diyagramı başlangıç ve bitişinde iki yanı oval olarak birleşen şekil kullanılmalıdır.
  • Dikdörtgen simgesinin içerisinde bir işlem yapıyor olmanız gerekmektedir. Dikdörtgen içerisinde bir değişken ataması veya hesaplamaya yer verilebilir.
  • Yamuk Dikdörtgen simgesinin içerisinde ise verilere yer verilmektedir. Akıştaki veri kısmı bu simgenin içerisinde ifade edilmelidir. Birimden veri girişi yapılacağını görmemizi sağlar.
  • İki üçgenin birleşmiş hali ya da köşesi dik inen kare simgesi içerisinde ise kararlara yer verilmektedir. O aşamada bir karar verilmesi ve bu karara göre akışın ilerleyip ilerleyemeyeceğinin gösterilmesi sağlanmaktadır. Karşılaştırmalarda da bu şekil kullanılmaktadır.
  • Bir dikdörtgenin sağ alt kısmının içeriye ovalleşmesi simgesi içerisinde ise bir belgeye yer verilebilir ve monitör çıktısı almak için de bu simge kullanılmaktadır.
  • Okların yönü ise akışın her bir aşamasındaki yönü belirtmektedir.

Akış Diyagramlarında Karar Verme ve Yönlendirme

Akış diyagramında işin akışı ile ilgili karar kısımlarında Evet/Hayır veya Doğru/Yanlış şeklinde yönlendirmeler yapılmaktadır. Bir koşulun cevabına göre akış devam edebilmekte veya geçmişteki bir aşamaya yönlendirme yapabilmektedir.

Akış Diyagramı Örnekleri

Akış diyagramı örnek 1
Akış diyagramı örnek 1
Akış diyagramı örnek 3
Akış diyagramı örnek 3

Akış diyagramı örnek 2
Akış diyagramı örnek 2
Akış diyagramı örnek 4
Akış diyagramı örnek 4

2 Yorum

  1. Hocam yararlı bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir