İçeriğe geç

C# ile Neler Yapılabilir ?

C sharp Microsoft tarafından C++ ve Visual Basic dillerinin etkileşiminden oluşturulan, nesne eğilimli bir programlama dilidir. Bu yazımda, C# dili ile neler yapabileceğimize bakacağız. Herkese iyi okumalar.

Kodlama da ve tasarımda hayal kurmanın sınırı olmadığını biliriz. C sharp dili ile de aklımıza gelen her şeyi yapabilmemiz mümkün. En modern ve çok kullanılan bir dil olduğu için oluşturulabilecek içerik sayısı oldukça fazladır. Mobil uygulama geliştirmekten tutun, Windows form uygulamalarına kadar birçok kategoride ürün çıkartmanız mümkündür.

Peki C# ile hangi alanda ne kodlanır ?

 • Konsol uygulamaları (CMD)
 • Windows form uygulamaları ( Graphical User Interface (GUI))
 • Mobil uygulamalar (Xamarin)
 • Web servisleri
 • DLL yazma
 • Oyun tasarlama
 • Web uygulamaları (Asp.Net)
C sharp ile neler yapılabilir kodlarim.com
C sharp ile neler yapılabilir kodlarim.com

Konsol uygulamaları (CMD):

Bu özelliği kullanmak için CMD ekranını kullanırız. Konsol uygulamaları Windows tabanlı çalışır ve çeşitli işlemler için kullanılabilir.Örneğin:

    int x = 58;
    int y = 19;
    int z = x + y;
    Console.WriteLine(z);
    Console.ReadKey();
 • int = sayı barındıran değişken türü,
 • x,y,z = değişkenler,
 • Console.WriteLine (z) komutu = Ekrana Yazdır,
 • Console.ReadKey () komutu = Ekranı kapatmak için herhangi bir tuşa bas komutu.

Windows Form uygulamaları:

Windows Form uygulamaları, bilgisayarda çalışmak için tasarlanan grafik arayüzlü programları geliştirmek için kullanılan C# özelliğidir. İngilizce anlamı Graphical User Interface (GUI) olan bu özellik ile steam gibi bir grafik arayüzlü windows uygulaması üretilebilir.

Form uygulaması geliştirme paneli, basitçe tasarlanmış ve işlevsel olarak kullanılabilmekte. Sürükle bırak mantığı ile bütün tasarım kaygılarımızı bir kenara bırakıyor ve geliştirmek istediğimiz projemizin yazılım kısmına yönelebiliyoruz.

Mobil uygulamalar (Xamarin):

Windows Phone günümüzde kullanıcısı sayısı bitmiş bir akıllı telefon olmasa, C# dili ile Xamarin sayesinde güzel uygulamalar geliştirebilirdik. Sadece böyle bir opsiyonunda olduğunu bilmek bize yeter.

C sharp ile neler yapılabilir kodlarim.com
C sharp ile neler yapılabilir kodlarim.com

Web servisleri:

Arka planda veri iletimi ve alımı için kullanılan sistemdir. C# yardımıyla web sayfası servisleri ile alakalı projeler geliştirebiliriz. Geliştirdiğimiz uygulamaları ise XML ya da FTP veri transferi sayesinde web sitelerine gönderebiliriz.

DLL yazma:

DLL’nin ne olduğunu sorarsanız, ingilizcesi Dinamic Link Library, Türkçesi ise dinamik kod kütüphanesidir. Peki C# da ki DLL yazma özelliğinin olup olmaması bizim ne gibi işimize yarıyor derseniz eğer; C# da geliştirmeye çalıştığımız bir projemizde sürekli dönüye almamız gereken birkaç kod satırı olduğunu düşünelim. Bu kodları işimize yarayacağı zaman sürekli baştan yazmak yerine oluşturduğumuz DLL kütüphanemizden çağırıyoruz ve tekrar eden aynı kodları sürekli yazmaktan kurtuluyoruz.

Oyun tasarlama:

Başka Unity olmak üzere hemen hemen bütün oyun motorları C# dilini desteklemektedir. Aslında günümüzde ki oyunların bazıları C sharp dili ile geliştiriliyor fakat çoğu yazılımcı bunun farkında değil. Siz de iyi bir oyun yazılımcısı olmak istiyorsanız eğer C sharp öğrenmek ile başlayabilirsiniz. Tabi ki C# den başka bir dil ile de oyunlar üretilmeye, geliştirilmeye devam ediyor fakat en temelinde C#yatıyor :).

C sharp ile neler yapılabilir kodlarim.com
C sharp ile neler yapılabilir kodlarim.com

Web uygulamaları (Asp.Net):

C# web tasarım alanında Asp.net ile yazılabildiği için tasarımcıların çoğu bu dili kullanır. C# uygulamaları derleme konusunda kolaylık sağladığı için, tasarımcıların bu dili kullanması çok doğal ve mantıklı. .XML uzantılı bu belgeler internet sitelerindeki tüm bilgileri içerebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir