İçeriğe geç

C# Nedir ? C# Yazılım Dili

C# Microsoft tarafından üretilmiş olup, çalışma alanı olarak nesne tabanlıdır. Bu yazımda sizlere C# dili ile neler yapılabileceğini, C# dilinin tarihi, ortaya çıkışı gibi konuları anlatmaya çalışacağım. Herkese iyi okumalar.

C ve C++ dillerinin birleşip yeni bir dil meydana getirmesiyle, neyse tabanlı C sharp dili ortaya çıktı. Bunu yanında ortak platformlarda taşınabilir bir dil olan Java ile çok benzerliği vardır.

Genellikle yazılımcıların ilk tercih ettiği dil olmasıyla bilinen güncel algoritma ve öğrenmesi pek de zor olmayan bir kodlama dilidir.

c sharp nedir kodlarim.com
c sharp nedir kodlarim.com

C# ın tarihçesi:

2000 yılında Anders Heljsberg ve ekibi tarafından geliştirilmeye başlanan C# dili, 2002 yılında C# 1.0 olarak yayınlandı. Windows ilk günden beri bu dilin geliştirilmesini sağlıyor. Modern sistemlerdeki uyumluluğu sayesinde yazılımcılar tarafından memnuniyetle kullanılıyor.

Orta sınıf bir dil olarak gösterilen C sharp, çıkarıldıktan 10 yıl sonra ise 5.0 sürümüne getirilmiştir. Microsoft, C# diline güncellemeleri daha hızlı getirebilmek için yeni bir algoritma mimarisi üzerinde çalışıyor.

C# dili neden çıktı ?

C++ ve Visual Basic dillerindeki tutarsızlık ve çıkan problemlerin açtığı olumsuzluk sayesinde geliştiriciler C# dilini çıkartmışlar. Sadece sorunların giderilmesi için çıkarılmasına rağmen günümüzde kolay öğrenilebilmesi ve gelişmiş hata düzeltme özelliği sayesinde kullanılan birçok dilin önüne geçmiştir. Günümüzde kullanım sayısı C++ ve Visual Basic dillerinin bile önüne geçmiş ve hızlı kullanan sayısı artmaktadır.

Hata giderme (debugger) özelliği olduğu için yazılımcılar bu dili kullanırken çalışmalarını daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerletebiliyor oldukları için C# dili yazılımcılar için zevkli bir çalışma platformu.

c sharp yazılım dili kodlarim.com
c sharp yazılım dili kodlarim.com

Programcılar tarafından çok kullanılan bir dil olduğu için, yeni öğrenmek isteyen insanlar için kaynak sayısı oldukça fazla. Tabi ki profesyonel bir yazılımcı iseniz, herhangi bir konuda sorun yaşadığınız zaman forumlar vasıtası ile (genellikle ingilizce forumlar, türkçe kaynak bulmak biraz zor) kolayca probleminizi çözebilirsiniz.

.Net Framework nedir ?

.Net Framework, kısaca C# programlama dilini bilgisayarın anlayacağı şekle çeviriyor. C sharp kodlarını, kendisini oluşturan C++ ve Visual Basic kodlarından, tabi ki farklı olduğu için yazılan kodları doğrudan derlemekte sıkıntı yaşıyor. C# dili, kodlarını derlerken iki aşamadan geçiyor. Bu aşamalardan ilk olan, MIL derlemesi yani Assembly. Bu aşamadan sonra ise ikinci aşamada uzantısı değişerek .EXE oluyor.

Geliştirilen bu proje, bu haldeyken sistem projeyi okuyamadığı için çalıştıramıyor ve burada .Net Framework devreye giriyor. Geliştirilen yazılımı bilgisayarın anlayacağı şekilde derledikten sonra kullanıma hazır hale geliyor.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir