İçeriğe geç

Çocuklar için Kodlama

Günümüz dünyasında çocuklar için kodlama eğitimlerinin  ne kadar gerekli olduğu asla göz ardı edilemeyecek bir gerçekliktir. Bilimin ve insanların yapabildiklerinin sınırları neredeyse ortadan kalkmakta, bilim ve teknoloji çok hızla yol almaktadır.Günümüzde  televizyonlarda, İnternet de  izlediğimiz, insan aklının sınırlarını zorlayan teknolojilerle sürekli yüz yüze gelmekteyiz. Kimi zaman bir teknolojik ürünün sivrisineğe  yerleştirildiğini, kimi zaman insan damarlarında gezmesi planlanan teknolojileri sık sık duyar olduk. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan bu teknolojilere kayıtsız ve uzak kalmak mümkün değildir ve büyük bir yanılgı olur.  Artık  ebeveynler daha ilkokul seviyesine bile gelmeden çocuklarını Bilim ve Teknoloji eğitimlerine yönlendirmelidirler.

çocuklar için kodlama nedir
çocuklar için kodlama nedir

İnsanoğlunun öğrenme sürecinin en hızlı olduğu, gelişime en açık olduğu zaman hayatının ilk yıllarıdır. Tıpkı bir süngerin suyu emmesi gibi bilgiyi içlerine çekecek kıvamda olurlar. İşte elimizin altında böylesi bir mucize varken bunu değerlendirmeli onları elimizden geldiği kadar geliştirmeliyiz. Dünyada tüm kurallar değişiyor ve bu kurallara ayak uyduramayanlar gelişen dünyamızda güçlü ve söz sahibi olduklarını savunamazlar. Değişime, teknolojiye ayak uydurmalı ve çocuklarımızı da bu gelişen dünyaya hazırlamalı, onları bilinçli ve güçlü kılmalıyız.

Çocuklara Kodlama yada Programlama Nasıl Öğretilebilir?

Son yıllarda ülkemizde artık  bu bilinç oluşmaya başladı ve  ilkokul öncesi dönemden başlayarak kreşlerde, ana okullarında ve sonrasında çocuklar için kodlama eğitimleri verilmeye başlandı. Bunun yanında ülkemizde bilime verilen önem sonucunda çeşitli illerimizde  bilim merkezleri açılmaktadır. Sağlamış oldukları olanaklarla çocuklar için programlama eğitimleri ücretsiz olarak verilmektedir. Tabi ki henüz başlangıç aşamasındadır ve  tam olarak yeterli değildir. Bu eğitimlerin tüm okullarda temel ders olarak öğretilmeye başlanması artık bir zorunluluktur. Matematik, Fen bilgisi ve Dil dersleri zaten kodlama ve programlama eğitimlerinin temelini oluşturmaktadır.

çocuklar için kodlama
çocuklar için kodlama

 Çocukların bu bilgileri ortak bir zeminde buluşturması için  Kodlama ve Programlama dersleri müfredatta yer almalıdır. Ayrıca onlara bilimle buluşabilecekleri ortamlar hazırlanmalıdır. Çocuk parklarına bilim atölyeleri kurmalıyız. .Öğrendiklerine,  kendi hayal güçleri ve becerilerini de ekleyerek özgürce yaratıcı olabilecekleri, yeni teknolojiler üretme adımları atmaya başlayabilecekleri kendi  alanları olmalı. Bunun yanı sıra İnternet ortamında çocuklar için kodlama eğitimleri ile ilgili, eğlenceli ve eğitici video içerikleri üretilmelidir. Çocuklar ilgilerini çekebilecek bu içeriklere kolayca ulaşabilmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir