İçeriğe geç

C# da Convert Parse ve toString Komutları

C# da veri tipleri arasında çevrim yapmak için Convert Parse ve toString metodlarını kullanabiliriz. Tür dönüşümlerinin kullanım amacı; Console uygulamalarında kullanıcıdan girilmesi istenilen veriyi sayısal bir veri türüne dönüştürmek ya da Form uygulamalarında sayısal verileri string veri türüne çevirerek label ve textbox lara yazdırmak için kullanılıyor.

Convert metodu örnekleri

int b;
b= Convert.toInt32(TextBox2.Text); 

Örnekte ilk önce int veri tipinde bide b değişkeni tanımladık. Daha sonra form uygulamasındaki textbox’un değerini integer veri tipine (toInt32) dönüştürdük.

int a=53;
Label2.Text=Convert.toString(a);     // intager, sayısal bir değeri string veri türüne dönüştürmek.

Örnekte int veri tipinde a değişkeni tanımlanıp değer olarak 53 verilmiştir. İkinci satırda ise label2 adlı windows form uygulaması öğesindeki text kısmını Convert.toString kodu ile string veri tipine dönüştürülmüş a değişkenine eşitliyoruz.

Daha fazla örnek

double sayi = 23.15;
int    sayi2;
sayi2 = Convert.ToInt32(sayi);

string a=”15,3″;
double sayi2;
sayi2=Convert.ToDouble(a);
C# da convert parse ve tostring
C# da convert parse ve tostring

Parse metodu örnekleri

Parse methodu, string veri türündeki verileri sayısal verilere çevirmek için kullanılır. Örnek olarak windows form uygulamasında bir textbox oluşturduk ve içerisine kullanıcıdan veri girilmesini istiyoruz. Girilen veri sayısal olarak gözükse dahi string veri türünde işlem göreceği için parse metodu ile veri türünü değiştirmemiz gerekmekte.

int a;
a= int.Parse(textBox2.Text);

Örneğimizde int veri tipine sahip a değişkeni tanımdık. Daha sonrasında a değişkenimize, parse edilmiş textbox2’nin içindeki text’in değerini atadık.

toString() metodu örnekleri

Bu metod verileri sadece string tipine çevirmeye yarar. Örnekler ;

int b = 100;
label1.Text = b.ToString();

Örnekte label1 deki text e toString ile string’e çevrilmiş b değişkenini atamış oluyoruz.

2 Yorum

  1. uzun zamandır üzerinde araştırma yaptığım bir konuydu ve açıklayıcı bir anlatım bulamamıştım , bu sabah googleden tekrar aratınca karşıma sizin siteniz çıktı ve makalayi baştan sonra kadar okudum , çok faydalı bilgiler verdiniz teşekkür ederim.

    • Rica ederim, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir