İçeriğe geç

Dünyada En Çok Kullanılan 50 Programlama Dili

Dünya çeşit çeşit programlama dilleriyle dolu. Bazılarını çok iyi biliyor olabilirsiniz, bazılarını duymuş olabilirsiniz, birkaçı sizin ilgi alanınıza girmeyebilir. Hiç duymadığınız daha da fazlası var. Bu, bir kişinin çöpünün diğerinin hazinesi olduğu yazılım mühendisliği alanıdır. Aşağıda bu yazılım dillerini belirli bir sırayla değil, en alakalı dillerin toplandığı dillerin listesi bulunmaktadır.

Java

Java, derlenmiş kodun bir Java sanal makinesinde çalışması nedeniyle oldukça taşınabilir olan genel amaçlı bir programlama dilidir.

C

C, verimli bir şekilde makina koduna çeviren düşük seviyeli bir programlama dilidir. Bu nedenle diğer yüksek seviyeli dilleri yazmak için kullanılır.

Python

Python , yorumlanmış, yüksek seviyeli, genel amaçlı bir programlama dilidir. Guido van Rossum tarafından üretilen ve ilk olarak 1991’de piyasaya sürülen Python, özellikle önemli boşlukları kullanarak kod okunabilirliğini vurgulayan bir tasarım felsefesine sahiptir.

C ++

C ++ , yazılım dilinin öne çıkan özelliği olarak performans, verimlilik ve kullanım esnekliği ile sistem programlama için tasarlanmış derlenmiş bir programlama dilidir.

Visual Basic .NET

Visual Basic .NET , .NET Framework üzerinde uygulanan çok paradigmalı, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Microsoft, 2002 yılında orijinal Visual Basic dilinin halefi olarak VB.NET‘i piyasaya sürdü.

JavaScript

JavaScript, esas olarak web sayfalarında etkileşim oluşturmak için kullanılan, tek iş parçacıklı, engellemeyen, eşzamansız bir eşzamanlı yazılım dilidir.

JavaScript’i eğlenceli bir şekilde öğrenmek için Howtocodejs.com ziyaret edin: https://www.howtocodejs.com

C #

C #, C veya C ++ ile karıştırılmaması gereken, aslında Microsoft’un .NET girişiminin bir ürünüdür.

PHP

PHP, öncelikle web uygulamaları oluşturmak için tasarlanmış dinamik bir programlama dilidir.

SQL

SQL, tek bir amaca sahip olması açısından alana özgü bir programlama dilidir: veritabanını sorgulamak gibi.

Objective-C

Objective-C, Swift gelmeden önce iOS uygulamalarını geliştirmek için yaygın olarak kullanılan genel amaçlı bir programlama dilidir.

Assembly dili

Assembly Dili, düşük seviyeli bir programlama dilidir. Yalnızca makine kodu assembly kodundan daha düşüktür. Bir assembly çeviricisi, assembly kodunu makine koduna derler.

MATLAB

MATLAB , MathWork yazılımı için özel olarak geliştirilmiş hesaplamalı bir programlama dilidir.

Perl

Perl , özellikleri C, kabuk betiği, AWK ve sed’den ödünç alan dinamik bir programlama dilidir.

Object Pascal

Object Pascal , Pascal’ın mucidi Niklaus Wirth ile istişare içinde Larry Tesler liderliğindeki bir ekip tarafından Apple Computer’da geliştirilen Pascal dilinin bir uzantısıdır.

R

R , istatistiksel hesaplama ve grafikler için tasarlanmış bir programlama dilidir. R dili, istatistiksel yazılım ve veri analizi geliştirmek için istatistikçiler ve veri madencileri arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ruby

Ruby, web uygulamalarını hızla ölçeklendirmek için genellikle Ruby on Rails ile birlikte kullanılan dinamik bir programlama dilidir.

Visual Basic

Visual Basic , BASIC’ten türetilen olay odaklı bir programlama dilidir. Artık güncellenmiyor.

Go

Go , bir paket yönetim sisteminin dahil edilmesiyle dinamik bir komut dosyası yazmanın avantajlarıyla Google tarafından geliştirilmiş bir prosedürel programlama dilidir.

Groovy

Groovy , sözdizimindeki benzerliği nedeniyle Java platformuyla uyumlu işlevsel bir programlama dilidir.

Swift

Swift, Apple tarafından geliştirilmiş genel amaçlı bir dildir. C ++ ile uyumlu olan Objective-C ile uyumludur.

PL / SQL

PL / SQL , sözdizimi içindeki SQL ifadelerini karşılamak için özel olarak tasarlanmış bir prosedür dilidir.

SAS

SAS  istatistiksel analiz için kullanılan bilgisayar programlama dilidir.

D

D , doğrudan işletim sistemi API’leri ve donanımla etkileşim kurmak için kullanılan genel amaçlı bir sistem ve uygulama programlama dilidir.

Lua

Lua , prosedürel programlama, nesne yönelimli programlama, işlevsel programlama, veriye dayalı programlama ve veri açıklamasının tek bir paketine izin veren gömülebilir bir betik dilidir.

Dart

Dart , web, sunucu, masaüstü ve mobil uygulamalar oluşturmak için kullanılan genel amaçlı bir programlama dilidir.

Fortran

Fortran , özellikle sayısal hesaplama ve bilimsel hesaplama için uygun olan genel amaçlı, derlenmiş bir zorunlu programlama dilidir.

COBOL

COBOL, iş uygulamaları için tasarlanmış derlenmiş bir bilgisayar programlama dilidir. Her zaman zorunlu ve prosedürel olmuştur ve son zamanlarda nesne yönelimli bir dil haline gelmiştir.

Scratch

Scratch , blokların kod parçalarını temsil etmek için kullanıldığı çocuklar için görsel bir programlama dilidir.

Scala

Scala , nesne yönelimli programlamayı ve işlevsel bir programlamayı birleştiren genel amaçlı bir programlama dilidir. Özlü, statik tip tasarımı Java’nın eleştirilerine hitap ediyor.

ABAP

ABAP , dil ile birlikte SAP Uygulama Sunucusunu kullanarak iş çözümleri geliştirmek için kullanılan bir programlama dilidir.

Lisp

Lisp, en eski yüksek seviyeli programlama dillerinden biridir. Veri yapılarına odaklandığı için veri modelleme için Lisp kullanıldı. Scheme, Closure ve Common Lisp gibi diller Lisp’ten türetilmiştir.

Logo

Logo, bir eğitim ortamında kullanılmak üzere Lisp’in hafifletilmiş bir sürümünü sağlayan genel amaçlı bir dildir.

Ada

Ada , Pascal ve diğer dillerden genişletilmiş, yapılandırılmış, statik olarak yazılmış, zorunlu ve nesne yönelimli bir üst düzey bilgisayar programlama dilidir.

Transact-SQL

T-SQL (Transact-SQL) , Sybase ve Microsoft’tan, Yapılandırılmış Sorgu Diline (SQL) işlem kontrolü, istisna ve hata işleme, satır işleme ve bildirilen değişkenler dahil olmak üzere çeşitli özellikler ekleyen bir dizi programlama uzantısıdır.

Prolog

Prolog , yapay zeka ve hesaplamalı dilbilim ile ilişkili bir mantık programlama dilidir. Algoritmik değildir.

Scheme

Lisp’in bir lehçesi olan Scheme , 1970’lerde MIT AI Lab’da oluşturulan genel amaçlı bir programlama dilidir.

Rust

Rust, C ++ ‘a daha güvenli bir alternatif sağlamak için tasarlanmış genel amaçlı bir programlama dilidir.

Kotlin

Kotlin, bazıları ham türleri ve kontrol edilmiş istisnaları içeren Java’nın başlıca kusurlarının üstesinden gelmek için geliştirildi.

Haskell

Haskell , statik olarak yazılmış, tamamen işlevsel bir programlama dilidir. Esas olarak iş mantığı ve prototipleme için kullanılır.

G

LabVIEW (Laboratory Virtual Instrument Engineering Workbench) ile birlikte kullanılan görsel bir programlama dili.

Julia

Julia , sayısal analiz ve hesaplama bilimi için tasarlanmış yüksek düzeyde dinamik bir dildir.

Tcl

Tcl , prototipleme ve test için yaygın olarak C uygulamalarına gömülü olan dinamik bir programlama dilidir.

PostScript

PostScript, elektronik yayıncılık ve masaüstü yayıncılık işinde bir sayfa açıklama dilidir. Dinamik olarak yazılmış, sıralı bir programlama dilidir ve Adobe Systems’de oluşturulmuştur

Ladder Logic

Ladder Logic , röle mantık donanımının devre şemalarına dayalı bir grafik diyagramı oluşturan bir programlama dilidir.

PL / I

PL / I (or Programming Language One), karmaşık veri formatlarını değiştirebilen prosedürel bir programlama dilidir.

Hack

Hack , Facebook tarafından PHP’nin bir lehçesi olarak oluşturulan HipHop Sanal Makinesi için bir programlama dilidir.

Erlang

Erlang , Ericsson tarafından, bir dizi farklı telekom projesini yönetmek için yazılım geliştirilmesine yardımcı olmak için geliştirildi; ilk sürümü 1986’da ve dilin ilk açık kaynaklı sürümü 1998’de piyasaya sürüldü. En çok basit eşzamanlılık modeli ile dikkat çekiyor.

Standart ML

Standart Makine Öğrenimi , derleyici yazarları ve bilgisayar bilimi araştırmacıları tarafından yaygın olarak kullanılan işlevsel bir programlama dilidir.

RPG

Video oyunu türüyle karıştırılmaması gereken RPG , IBM tarafından dahili olarak kullanılan yüksek seviyeli bir programlama dilidir.

Bash

Bash , Brian Fox tarafından yazılan bir komut dilidir ve Bash komut dosyalarını çalıştıran Bash Kabuğunda kullanılır.

3 Yorum

  1. Sadık Gündüz Sadık Gündüz

    Programlamaya başlicaklar için güzel başlanğıç bilgileri sağlıyor
    hangi dilin ne işe yaradığını bilerek o dile başlarsınız

  2. […] Python programlama dili öğrenmesi en kolay şekilde tabir edilen bir dildir. Bu sebeple en popüler yazılım dilleri arasında en ön sıraya geçebiliyor. Gün geçtikçe de popülaritesini arttırıyor. Python dilini, web programlama yaparken, yapay zeka uygulamalarında veya veri madenciliğinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz tarayıcı tabanlı, işlemleri tekrar eden botlar bile yapabilirsiniz. […]

  3. […] Google, çoğu kullanıcının “işlem yapmadan önce uzun zamanı” olacağına inanıyor. Ayrıca kotanıza ulaşana kadar ne kadar zamanınız olduğunu gösteren bir araç yaptı. Bu tahmin, fotoğrafları, videoları ve diğer içerikleri Google Hesabınıza ne sıklıkla yedeklediğinizi hesaba katar. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir