İçeriğe geç

Nasıl Yazılımcı, Programcı Olunur ?

Bu yazı, Nasıl Yazılımcı Olunur ? Kodlamaya nereden başlamalıyım ? Hangi Kaynaklardan Yararlanabiliriz ? Yazılım Öğrenirken Hangi Adımlar İzlenmeli ? Programcı Olmak İçin Ne Yapılması Gerekir ? Yazılımcı/Programcı Nasıl Olurum ? sorularına yanıt verdiğim bir yazı oldu. Herkese iyi okumalar.

Yazılıma veya Programcılığa başlarken bilmemiz gereken bazı hususlar var. Bunlar :

 • İyi bir yazılımcı olmazsanız tahmin edildiği kadar yüksek miktarlarda gelir elde edemezsiniz. Bu yüzden işinde iyi bir yazılımcı olmak için çok çalışmanız gerekmektedir.
 • Bilgisayar başında saatleriniz,günleriniz ve aylarınız geçecek. Ömrünüz bilgisayar başında geçecek. Böyle bir hayatı istediğinizden emin misiniz. Bunun kararını her şeyin başındayken vermeniz sizin için en iyisi olur.
 • Kodlarınız arasında belki bir nokta (.) belki de bir virgül (,) eksik olduğu için saatleriniz forumlarda araştırma yaparak geçebilir. Çok basit bir sorunu sırf tecrübesizlikten dolayı o kadar zaman arayıp tarayıp bulamayabilirsiniz. Tabi ki bu durumda vazgeçmeden tekrar araştırma yapmak ve sürekli denemek gerekiyor. Ta ki doğru sonuç alana kadar. Peki siz bu kadar sabırlı mısınız.
 • Diyelim ki oldunuz işinizde de iyisiniz, gece yarısı gelen bir telefonla sıcak yatağınızdan ve tatlı uykunuzdan ayrılıp iş yerine koştur koştur gidebilir misiniz.

Yukarıda belirttiğim sıkıntı, stres ve fedakarlıklara rağmen hala programcı ya da programcı olmak istiyorsanız yazımı okumaya devam edin lütfen.

Yazılıma Nereden Başlamalıyım ?

Yazımı da okuyarak yazılıma nereden başlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yazılımcı olmak için ne yapmak lazım

Herhangi bir kodlama dili öğrenmeye başlamadan önce, hangi dili öğrenmek istediğinize karar vermelisiniz. Yani hangi alana yönelmek istiyorsunuz ? Mobil uygulama yada oyun mu geliştirmek istiyorsunuz, Windows üzerinde programlar mı yazmak istiyorsunuz yoksa web sitesi mi oluşturmak istiyorsunuz ? Her alanda farklı programlama dilleri kullanılıyor o yüzden bir alana yönelmeli ve bir programlama dili seçmeliyiz. Eğer kararınızı verdiyseniz hangi yolları izlemeniz gerektiğini gösterebilirim.

 1. İlk olarak sakin olun yazılımcı olmak Dünya’nın en zor işi değildir sadece biraz üzerine düşülmesi, özen gösterilmesi gereken bir meslektir.
 2. Ücretli içeriklerden uzak durun.
  • Az biraz bilgisayar bilginiz ve biraz zamanınız varsa ücretli içerik satın almanızı kesinlikle önermem. Çünkü mesela Udemy den bi kurs satın aldınız diyelim. İyi de neden para verip aldınız ki YouTube de aynısı var. YouTube gibi büyük bir sosyal ağda bile yoksa sizin aradığınız eğitim zaten siz o dili öğrenmeyin.
  • Ücretsiz içeriklere yönelin. Oldu ya her şeye rağmen olmadı, yapamadınız yada sevmediniz kod yazmayı o zaman sadece zamanınızdan olursunuz. Diğer türlü para verip aldığınız bir içerik olsa kendinizi zorlarsınız bu seferde sanki yazılım öğrenmek zorunda gibi hissedersiniz kendinizi. Bu şekilde yola çıkarsanız, ben size diyim bu iş olmaz :).
 3. Merak edin, her gördüğünüz ve duyduğunuz şeyi araştırın, sorgulayın. Bu sektörde öğrenecek yeni bir kod, yöntem ya da kodlama dili bitmez o yüzden siz ne kadar çok şey bilirseniz o kadar değerlisiniz demektir.
 4. Sürekli takipte kalın ve kendinizi güncelleyin. Yazılım sektörü de yerinde sayan basit bir sektör değil. Sürekli yenilenen kendini güncelleyen bir sistem kurulmuş. Bu gün 1 saat uğraşıp yazdığınız kodu 2 gün sonra bir tuşla çağırabilir işinize devam edebilirsiniz. O yüzden sürekli yeni bilgilere ve yenilenen içeriklere dikkat edin, öğrenmeye yeni trendi yakalamaya çalışın.

Ücretsiz yazılım öğrenebileceğiniz platformlar:

İnternet de kitaplar, videolar, makaleler, özel dersler vs bir sürü içerik var. Ben bu yazımda kendi takip ettiğin YouTube kanallarını, web sitelerini önereceğim. Memnun kalacağınızı umut ediyorum.

YouTube

youtube kodlarim.com
youtube kodlarim.com
 1. Android Developers (Yabancı)
 2. BilgisayarKavramlari (Türkçe)
 3. Brackeys (Yabancı)
 4. Selman Kahya (Türkçe) – Favorim.
 5. Sykoo (Yabancı)
 6. Unity3D Dersleri (Türkçe)
 7. Yazılım Bilimi (Türkçe)

İnternet siteleri

internet siteleri kodlarim.com
internet siteleri kodlarim.com
 1. Google Developers (Google yazılımcı yardımlaşma sitesi)
 2. code.org (Okullar için kod eğitimi veren site)
 3. Turkcell Geleceği Yazanlar (Turkcell in yazılımcılara yardım etmek için açtığı site)
 4. Code Combat (Oyun oynayarak kodlama öğreten güzel bir site)
 5. Codelearn (Ruby on Rails öğreten bir site)
 6. hackr.io (kodlarla alakalı bir arama motoru)
 • Stack Overflow bu site çok fazla içeriği bünyesinde bulunduran, forum mantığı ile çalışan bir sitedir. Yazılımcıların en çok uğradığı sitedir.

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir