İçeriğe geç

Robotik Kodlama

Robot ifadesi Çekoslovak bir yazar tarafından 1921’de ortaya çıkmıştır. Bu kelimeyi tiyatro eserinde kullanarak bizlerin kelime haznesine sokmuştur.

Robotlar çevrelerinden aldıkları komutlara göre davranırlar. Bununla birlikte işletim sistemini de yorumlayarak kendisi için karar verirler. Bunu yapmasını sağlayan şey işe sensörleridir. Robotik günümüzde bir bilim dalı olarak kabul edilmeye başlanmıştır ve bu kodlama şekli küçük yaştaki çocuklara da öğretilmektedir. İlerleyen teknoloji ile geleceğimizde daha çok yer edecek robotik kodlama öğrenimini bu kadar erken yaşa çekmenin nedeni de budur. Robotik kodlama kullandığımız her teknolojik aletimiz de bulunmaktadır. Telefonlar, bilgisayarlar, makineler, kontrol sistemleri ve daha birçok şeyin içinde robotik kodlamayı görmek mümkündür.

robotik kodlama egitimi 1
robotik kodlama egitimi 1

Robotik Kodlama Nedir

Robotiğin anlamı; elektronik devreleri kodlamak, komut vermesini sağlamak ve elektronik devrelerin çalışmasını sağlamak için kullanılan bir sistemin adıdır. Robotik, bilgisayar, uzay bilimleri, elektronik, havacılık ve yazılım alanlarının hepsinin içinde bulundurur. Robotik bilimi gelişen teknoloji ile her geçen gün ilerlemektedir. Özellikle insan hayatını kolaylaştırarak bizlere de faydası çok büyüktür. Robotik kodlama oluşturmada asıl nokta, oluşturulan robotun sizin verdiğiniz komutu yapıp yapmayacağıdır. Doğru kodlama yapılırsa verilen her komuta direk cevap verir ve gerçekleştirir.

Son zamanlarda robotik kodlama için özel dersler ve atölyelerde oluşturulmuş durumda. Robotik üzerinde yazılım yapmak isteyen bireyler için bu atölyeler içerisinde, çalışılması için belli bilgisayar programları verilir. Bu programlar, STEM, CoderZ ve EV3’dir. Küçük yaştakilere ise daha çok LEGO’lar üzerinden eğitim verilir.

robotik kodlama egitimi 2
robotik kodlama egitimi 2

Robotik Kodlamanın Faydaları

Bu kodlama şekli ihtiyaçlarımızın çoğalması ile ilerleyen teknolojinin üretimin odağı olmuştur. Bu üretim dalında asıl önemli olan nokta ise her zaman yenilikçi olmaktır.

  1. Bu kodlama çeşidi ile çocuklar erken yaşta analitik ve eleştirel düşünce ile karşılaşmaktadır. Böylece sorgulayarak bir ileri ki adımlarını gerçekleştirirler.
  2. Kodlama aslında bu programı okuya bilecek ve yürütecek kişilerin yazılı talimatıdır. Ancak bir robotun işlevleri insan hayatının kolaylaştırılması ve ilerlemesi için önemlidir.
  3. Tüm bireylere kesin ve spesifik odaklı olmayı öğretir.
  4. Deneme yanılma yoluyla yapılan bu işlemler de insanların sabırlı ve üretici olmasını sağlar.
  5. Pratik problem çözme yetisini geliştirir.
  6. Robotik kodlama, makinelerin çalışmasın mantığını kavramayı sağlar.
  7. Kodlama yapılırken olabilecek olayları tahmin etme ve öngörü yeteneğini geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir