İçeriğe geç

Syntax Nedir?

Türkçesi söz dizimi olan ingilizce bir sözcüktür. Programlama da kullanılırken basitçe, üzerinde çalışılan dilin kuralları anlamına gelmektedir. Bu yazımızda syntax yani söz dizimini anlatmaya çalışacağım. Herkese iyi okumalar.

Yazımda tabi ki kelime anlamından çok yazılım sektöründeki anlamından bahsedeceğim. Yazılımda syntax, kullanılan kodlama dillerindeki tüm kurallara denir. Örneğin C# da bir syntax kuralı :

int a = 5; // değişken tanımlama 
int b = 8;

C# da değişken tanımlanırken her satırın sonuna noktalı virgül (;) koymak zorunludur. C sharp da ki değişken tanımlama ile alakalı daha fazla bili öğrenmek isterseniz burada ki yazıma gidip okuyabilirsiniz. Noktalı virgül yazılmaz ise program hata verecektir. Daha basit anlatmak gerekirse;

Python Syntax

print(“Hello, World!”)
Hello, World!

if 5 > 2:
  print(“Five is greater than two!”)

Basit syntax örneği:

Bizim dilimizden örnek vermek gerekirse:

  • Ahmet eve gitmiş.

Bu cümle anlamlı ve kurallı bir cümledir. Yazım hatası yada devrik bir cümle değil.

  • Eve Ahmet gitmiş.

Bu cümle de ilk cümle gibi kurallı ve doğru bir cümle iken

  • Gitmiş eve Ahmet.

Cümlesi devrik ve bozuk bir cümledir. Anlamı bozuk olan bu cümle Türkçe dilinin kurallarına yani syntax larına uygun değildir.

syntax nedir ?
syntax nedir ?

Programlamada yeni olan yazılımcılar ilk olarak algoritmanın mantığını kavramalıdırlar. Algoritma tam anlamıyla öğrenildikten sonra dil öğrenmeye geçebilirsiniz. Yazılımcılar yeni bir dil öğrenmek istedikleri zaman önlerindeki en büyük zorluk o dilin syntax larını öğrenmek olur. Çünkü hali hazırda bildikleri yazılım dilinin kurallarına alıştıkları için yeni kurallar ile kod yazmak başta zor gelir. Tabi yeni bir dilde kendini geliştirmek isteyen bir programcı sürekli tekrar yaparak öğrenmek istediği bu yeni dilde ustalaşabilir.

Syntax Highlighter

En basit yazılım projelerinde bile binlerce belki milyonlarca kod yazılabilir. Yazılan bu kodlar basit bir text belgesinde bile yazılabilir fakat yapılan syntax hataları fark edilemeyeceğinden çok fazla hata ile karşılaşılır. Çoğu kezde program çalışmaz. Syntax kurallarını çok iyi bilseniz bile hata yapma olasılığınız büyüktür. Çünkü tek bir noktalama hatası bile programınızın çalışmasını engelleyecektir.

Bu sebepten yazılımcılar syntax kurallarına hakim, kod satırlarını renklendirmiş olan editör programları kullanmaya özen gösterirler. Bu editörlerde geliştirmeye çalışılan programlarda ki hatalar daha kolay fark edilir ve yapılan işi hızlandırır. Bu sayede syntax error a neden olan hatalar yapmaktan kaçınırız.

syntax code
syntax kodlarim.com

Tek Yorum

  1. Hayati Hayati

    Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir