İçeriğe geç

Ücretsiz Yazılım Öğreten Siteler

Yazılım yada kodlama öğrenmek için izlenebilecek bir çok metot var. Video izleyebilir, ücretli veya ücretsiz eğitim kursları alabilir ve belirli üniversite bölümlerini okuyabilirsiniz.Tabi öğrenme hızı kişiden kişiye değişir.Ama şunu söylemeliyim; nasıl öğrenirseniz öğrenin sonunda mutlaka uygulama yapın. Aslında birçok eğitim alabileceğimiz platformlarda bu ilke esas alınmış. Örnekleme ve uygulama sitelerin veya eğitim dokümanlarının içerisine entegre edilmeye çalışılmıştır.

İngilizceniz iyi seviyede ise yabancı kaynaklardan da daha kolay yararlanabilirsiniz. Programlamayı Youtube dan Videolar izleyerek yazılım öğrenmek isterseniz linkteki yazımıza gidebilirsiniz. Yazılıma ilk defa başlamak üzereyseniz Nasıl Yazılımcı, Programcı Olunur? yazımızı okuyabilirsiniz.

Ücretsiz Yazılım Öğren
ücretsiz yazılım öğren

Bu yazıda sizlere ücretsiz bir şekilde eğitim veren İnternet sitelerini anlatacağız. Yazılım sektörünün içerisindeki insanlar ve yazılma giriş yapmak isteyen insanlarında bildiği gibi yabancı kaynaklar çok fazla. Türkçe kaynaklar da tam tersine bir o kadar az. Fakat son bir kaç yılda Türkçe kaynaklarda hatırı sayılır bir artış var ve bu sektörün ön plana çıkmasında büyük rol oynuyor. İlk olarak Türkçe eğitim veren İnternet sitelerinden bahsetmek isterim.

Yazılım öğrenme siteleri (Türkçe)

Yazılım gelişen ve önü asla kapanmayacak denilen bir sektör. Çünkü bu gün en basitinden bir silgi bile üretilecek olsa; bunun için yazılım, robotik kodlama alanlarında çalışacak insanlara ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyaç her zaman var olacaktır. Durum böyle olunca devletimiz öğrenim sürecini ve verimini artırmak için çalışmalar yapıyor.Bunlardan birisi:

1- 1 milyon istihdam

1milyonistihdam.hmb.gov.tr ile ücretsiz ve Türkçe bir şekilde eğitim alıp kendinizi geliştirebilirsiniz. C#, PHP, JavaScript ve Python gibi dünya çapında en çok kullanılan ve popüler yazılım dillerinin eğitimlerini veriyor. Tecrübeli eğitmenleri ile genç programcıları geliştirmeyi amaçlıyor. Anlatılan konular en ince detayına kadar inilerek titiz bir şekilde anlatılıyor. Bunun yanında imkanı olmayan öğrenciler için 6 gb internet kullanımı ücretsiz olarak sunuluyor.

Verilen kursları tamamlayan öğrenciler, aldıkları eğitim neticesinde bir dijital sertifika sahibi oluyorlar. Bu sertifikalar sayesinde sistemde olan ve kalifiye çalışan arayan şirketler ile görüşebilirsiniz.

1milyonistihdam
1milyonistihdam

2- Turkcell Geleceği Yazanlar

Geleceği yazanlar platformu, 2013 yılında Turkcell tarafından oluşturuldu. Proje mobil programlama, veri bilimi, veri tabanı programlama, oyun programlama ve web programlama dallarında eğitim alabileceğiniz ücretsiz bir ortam. Oluşturulan bu platform da bir çok başarı hikayesi bulunuyor. Bunlardan birisi; Hasibe Zafer, Üniversite yıllarında geleceği yazanlar projesi ile tanışan Hasibe şuan da Turkcell de Android Geliştiricisi olarak görev alıyor.

Hiçbir bilgiye ya da alt yapıya sahip olmayanların dahi katılabileceği yararlı bir oluşum. Forum kısmı ile herkes birbirine soru sorabiliyor ve insanlar birbirlerine yardım edebiliyor. Forumlarda soru sormak kadar herhangi bir konuda sıkıntı yaşamış bir insanın problemini çözmeye çalışmak da insanı geliştiren yöntemlerdendir. Blog kısmında ise genel konu başlıkları ve bilgilendirme amaçlı yazılar bulunmakta.

Sistemde iş ilanları kısmında iş veren ve iş arayanlar buluşuyor. Geleceği yazanların eğitimlerini tamamlayan öğrenciler için diğer artısı ise öğrendiği teknolojileri iş imkanına çevirebilecek olmaları.

Geleceği yazanlar
geleceği yazanlar
Turkcell Geleceği Yazanlar
turkcell geleceği yazanlar

Yabancı Yazılım öğrenme sitesi

Ücretsiz olarak yazılım hakkında bilgiler veren bir çok yabancı site var. Çok köklü bir geçmişe sahip bu siteler adeta her ayrıntıya yer vermişler. Bana göre bunların en başında W3Schools sitesi geliyor. Sitede HTML den C# a kadar çoğu teknoloji bulunmakta.

1- W3Schools.com

w3Schools içerisinde çok fazla içeriğin bir arada bulunduğu bir web sitesi. Örnek olarak; HTMl PHP CSS JavaScript SQL PYTHON C# C++ teknolojilerinde zengin içerikli bir kütüphanesi bulunmakta.

Öğretme yöntemi çok kullanılan (ben sırf bu yöntem sayesinde HTML PHP ve CSS ‘i kısa sürede temel düzeyde öğrendim) deneme yanılma ve kendin dene şeklindedir. Özellikle kendin dene kısmı öğrencilerin verilen bilgiyi deneyerek akıllarına kazımalarında çok büyük rol oynamakta. Bunların yanı sıra sitede bulunan bütün teknolojiler için ortalama 50 soruluk Quizler yer almakta.

Bir teknolojiyi tabiri caiz ise iliklerine kadar öğrenmek istiyorsanız bir göz atın derim. Örneğin PHP teknolojisinde her fonksiyonun açıklaması ve örneği verilmiş. Açıkcası ücretsiz bir şekilde bu kadar fazla içeriğin bizlere sunulması eğitim hayatımızda bizleri ileriye taşıyabilir.

W3Schools’un forum kısmıda işlevsel ve güncel olarak kullanılmakta.

W3schools türkçe
W3schools türkçe
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir