İçeriğe geç

Yazılım Mühendisi Kimdir ?

Yazılım mühendisi, teknolojik cihazlarla olan uğraşı donanımdan daha çok yazılım bilgisi ile olan ve tüm cihazların yazılımsal alanıyla ilgilenen kişidir. Yazılım mühendisleri; bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv, makine ve daha birçok alanda, farklı iş sektörlerinde çalışabilir. Bilgisayar sistemlerinde yazılım tasarımını yapmakta ve hazır yazılımların sisteme entegre edilmesi ve uygulamaya geçmesinde çalışmaktadır.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisi kimdir bilinmesi için öncelikle yazılım mühendisliğinin nasıl bir bölüm olduğunu anlamak gerekir. İnternet kullanımının, bilgisayar ve mobil cihazların tüm hayatımızı kapsayan bir kullanıma sahip olması ile yazılım mühendisliği günümüzün en çok ihtiyacı olan mesleklerinden biri olmuştur. Yazılım mühendisliği, yazılımla ilgilenen bilim dalıdır ve orijinal adı Software Engineering olarak geçmektedir. Bu mühendislik dalı sadece yazılım oluşumu aşamasında etkinliği olan bir bilim değildir.

Yazılım mühendisi olan kişilerin yazılım gerçekleştirilmesi için ihtiyacın belirlendiği andan yazılımın kullanıcıya sunulduğu ana kadar gerçekleştirilen tüm aşamalarda sorumluluğu ve etkin çalışması bulunmaktadır. Yazılım mühendisinin çalışması bulunan süreçler; planlama, çözümleme, tasarım, yazılım gerçekleştirme ve bakım başlıkları altında sunulabilir.

Yazılım Mühendisliği Nedir
Yazılım Mühendisliği Nedir

Yazılım Mühendisinin Çalışmaları

Yazılım mühendisliği okuyan ve okumayı düşünen kişilerin en çok sorguladığı bilgi, yazılım mühendisi ne iş yapar sorusudur. Yazılım mühendisleri, yazılım geliştirerek çeşitli uygulamalar ve programlar tasarlar. Yaptığı çalışmalarda yazılımı kullanacak kişilerin ihtiyacına yönelik analizler gerçekleştirerek uygun çözümler bulur ve bu çözümleri yazdığı kodlarda uygulamalı olarak sergiler.

Kod yazılması, yazılımın tamamlanması, testinin gerçekleştirilmesi, tasarımın yapılması, süreç planlaması, analizin gerçekleştirilmesi, programlamanın tamamlanması gibi tüm programlama süreçlerinde etkin bir rolü vardır. Projenin yönetilmesi ve etkin çalışmaların gerçekleştirilmesi sayesinde kullanıcılarla iletişime geçilebilir ve geliştirme yapılabilir. Yazılım geliştirme sürecinde; programlamada geçen süre, programın kullanılabilirliği, maliyet gibi konularda planlama ve disiplin sağlar.

Hazırlanan yazılım konusunda ilgili olan müşterilerle doğru iletişim kurulması, müşteri ilgi ve beklentisinin doğru anlaşılması önemlidir. Müşterinin vereceği bilgiler doğrultusunda gerekli araştırmalar, programlama ve tasarım yapılır. Yazılım geliştirilerek test aşaması gerçekleştirilir. Teste tabii tutulduktan sonra var olan eksikliklerin giderilmesi noktasında düzeltmeler gerçekleştirilir. Müşteri ilgi ve ihtiyacının karşılanması üzerine yazılıma dair kullanım yönergesi hazırlanarak hedef kitlenin kolaylık sağlaması ve yazılımın kullanımı konusunda eğitilmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir