İçeriğe geç

Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Kazanır?

Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Kazanır
Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Kazanır

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle beraber yazılım mühendisliği mesleği de popüler hale geldi. Gençlerin çoğu bilgisayar alanında uzmanlaşmak istiyor. Bilgisayar mühendisliğinden sonra artık en çok yazılım üzerine uzmanlık yapılmaya başlandı. Yeni yazılım yazmak kimine göre hem eğlenceli hem de oldukça fazla kazanç getiriyor. Peki yazılım mühendisleri ne kadar kazanır? Yazılım mühendisleri birçok meslek gibi ilk yıllarda çok fazla kazanmasa da tecrübe edindikçe kazançlarını çok fazla katlar. Kısacası bu mesleği yapanlar kısa sürede oldukça maddi gelir elde eden kişilerdir.

Yazılım Mühendislerinin Kazançları

Yazılım mühendisi, deneyimli yazılım mühendisi, gönüllü yazılım mühendisi gibi pek çok ilan görmüş olabilirsiniz. Bu meslekte en düşük maaş başlangıçta asgari ücret olabilir. Fakat kısa sürede kendinizi geliştirerek ücretinizi arttırabilirsiniz. 4 bin lira, 5 bin lira, 8 bin lira, 12 bin lira gibi maaşlara çalışan yazılım mühendisleri vardır. Mesleğin avantajlarından biri dışarıdan firmalara destek olarak da para kazanabilme şansıdır. Yazılım mühendisleri ne kadar kazanır? dediğinizde bu durum biraz da işi yapan kişiye bağlıdır. Kişi kendisini ne kadar geliştirirse ve meslekte çevre edinirse o kadar fazla kazanabilir.

Yazılım Mühendisleri
Yazılım Mühendisleri

Özel sektörde yazılım mühendisi olarak başlayan kişiler genellikle minimum 3 bin lira ile başlar. 2020 yılında belirtilen ortalama yazılım mühendisleri maaşı 5 bin lira civarındadır. Yurt dışında bu rakam oldukça değişkenlik gösterir. Minimum yazılım mühendisi maaşı 80 bin dolar olarak bilinmektedir. Büyük şirketlerde çalıştığınızda kazandığınız paralar da büyük olur. Fakat küçük şirketler size büyük paralar kazandırmaz. Yazılım mühendisi hemen hemen her şirkette çalışabilir. Günümüzde kamu alanı, finans sektörü, hastahane, otomotiv sektörü, teknoloji firmaları, savunma sanayiiler ve fabrikalar gibi pek çok farklı alanda yazılım mühendisi görebilirsiniz.

Yazılım mühendisleri ne kadar kazanır? sektöre ve kuruma göre oldukça iyi kazanabilir. Yeni fikirler üretebilen, bir işin omurgasını oluşturabilecek nitelikteki kişiler kendilerini ispatladıklarında maaşlarını arttırabilir. Yazılım mühendisi veri tabanı uzmanlığı iş analistliği, bilgisayar programlama, yazılım üretme, test, proje yöneticiliği gibi alanlarda çalışabilir. Henüz sektörde çok fazla kişi olmadığından şuanda maaşlar oldukça yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir