İçeriğe geç

Yazılıma Nereden Başlamalıyım ?

Yıllardır herkesin sorduğu en can alıcı sorudur; Yazılıma Nereden Başlamalıyım? Bu konuyu genelde yazılıma yeni başlayacak olan insanlar yada yazılım ile alakalı bölümleri kazanan öğrenciler merek eder. Aslında bu sorunun en basit cevabı; “Ne iş yapacaksan onunla alakalı dili öğrenmelisin” dir.

Eğer yazılım öğrenmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken şey ne için öğrenmek istiyorsunuz? Yani ne iş yapacaksınız? Çünkü yazılım dediğimiz şey tek bir konu değilidir.

Bir çok yazılım dili var ve hepsinin alanı farklı. Örnek verecek olursak C# (c sharp) ile genel olarak windows uygulamaları üzerinde çalışılırken, Java dilin de ise genelde web uygulamaları yazılmaktadır.

Çoğu yazılım dillerinin kullanım alanı çok geniştir. Java ile de windows uygulamaları yazılabilir ya da mobil uygulamalar yazılabilir. Bu durum popüler olarak kullanılan dillerin çoğunda geçerlidir.

Neden tüm işler için bir dil kullanılmıyor?

Çünkü her kodlama dilinin kullanıldığı ortama bağlı olarak sağladığı avantajlar, kısayollar ve dezavantajlar vardır. Henüz yazılımın kullanıldığı tüm alanlarda kullanılabilecek kadar gelişmiş bir kodlama dili üretilmedi. Eğer bir gün öyle bir dil ortaya çıkarsa da yazılım sektörünü derinden etkileyen bir icat olur. Çünkü artık yazılım mühendislerine ya da bilgisayar mühendislerine ihtiyaç kalmaz.

Herkes kolaylıkla bu dili 3-5 ayda öğrenir ve kendi işini kendi yapar. İhtiyaç duyduğu işçi gücü bir anda yüzde 10 a düşer. Lakin bu durumun yanı sıra kullandığımı bütün teknolojilerde hatırı sayılır bir gelişmeden gözlenir. Sistemlerimiz daha hızlı, güvenli ve stabil bir şekilde çalışacaktır.

c sharp kodlarim

Artık hayallerimizi hayata geçirme vakti gelmedi mi?

Günlük hayatımızda kullandığımız bilgisayarlarımız telefonlarımız ve tüm teknolojik aletler, sadece donanımdan oluşmaktadır. İnsanlar bu donanımların hangi görevde ve işlevde kullanmak istiyor ise yazılım dillerini kullanarak donanıma ne yapması gerektiği anlatılır.

Siz de yazılım, kodlama öğrenmek istiyorsanız; En başta yapmanız gereken algoritmanın ne anlama geldiğini öğrenmeniz gerekiyor.

 

Algoritma nedir?

Diyelim ki elimizde çözümünü bulmak istediğimiz bir problem ya da ulaşmak istediğimiz bir amacımız var, algoritma sonuca ulaşmak için izlediğimiz yola denir. Algoritma bir başlangıcı ve sonu olan işlemlerin bütününe denir. Algoritma her konuda kullanılabilen bir şeydir.

Örneğin:

Menemen Algoritması :

Girdiler: Tava, ocak, domates, biber, soğan, kaşık, tabak,

 1. Başla
 2. Tavayı ocağa koy.
 3. Tavaya domatesleri koy.
 4. Ocağı aç.
 5. Biberleri tavaya koy.
 6. Soğanları tavaya koy.
 7. Kaşık ile karıştır.
 8. 30 dk pişmesini bekle.
 9. Tavayı ocaktan al.
 10. Tavanın içindeki menemeni tabağa koy.
 11. Bitir.
menemen algoritması
menemen algoritması

Tabi ki tam anlamı ile menemen böyle hazırlanmaz fakat örnekte göstermek istediğimiz şey yapım aşamasının her adımını yazmak ve işlem sonuca ulaştırmak. Algoritma yazarken çok fazla ayrıntıya girilebilir. Bizim 11 adımda yazdığımız bu algoritma örneğini siz 30 40 adımda da yazabilirsiniz. Burada önemli olan doğru ve istenilen bir şekilde sonuca ulaşmaktır.

Eğer yazılım dili öğrenme konusunda hala motivasyonu yüksek ve istekli iseniz, hadi gelin başlayalım.

 • Adım 1 : Hangi dili öğrenmek istiyorum?

Yazılım ya da kodlama öğrenmek istiyorsanız ilk adım olarak hangi dili öğrenmek istediğinize karar vermelisiniz. Eğer bir okul okumuyorsanız “Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı ya da Yazılım Mühendisliği” hangi dili öğrenmek istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Üniversite hayatında size birçok dil öğretilir fakat bu dilleri giriş seviyesidir. Okulda öğrendiğiniz kısıtlı bilgiler size iş hayatında pek de fazla bir avantaj sağlamaz.

Öğrenilen bilgilerin genelde ev ortamında tekrar edilmesi ve üzerine çalışılıp bilgi kapasitenizi artırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde yerinizde saymaya ve piyasada yok olup gitmeye mecbursunuz. Hangi dili öğrenmek istediğiniz, ne yapmak istediğinize bağlıdır. Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi, diyelim ki mobil bir uygulama ya oyun geliştirmek istiyorsunuz. O halde sizin geliştirmek istediğiniz uygulamayı, hangi kodlama dili ile daha kolay yazabileceğinizi araştırmanız gerekiyor.

syntax code
syntax kodlarim.com
 • Adım 2 : Kodlama öğrenmeden önce, kuralları tanıyın.

İngilizce adı syntax, Türkçesi ise söz dizimi anlamına gelen yazılım dillerinin kurallarını öğrenmeden hiç bir dili yazmaya başlayamazsınız. Yazmaya çalışsanız bile sürekli hatalar ve sorunlar ile karşı karşıya kalırsınız. Bu da sizin hevesinizin kırılmasına yol açar ve daha başlamadan sıkılıp bırakırsınız. O yüzden doğru adımlarla ilerlemenizi tavsiye ediyoruz.

Her dilin syntax’ı farklıdır. Python dilindeki bir kural C# dilinde bambaşka olabilir, hatta bu kural hiç olmayabilir bile. O yüzden dil öğrenirken dilin kurallarına hakim olmalısınız.

kodlama çalışması
 • Adım 3 : Her boş vaktinizde alıştırma yapın.

Algoritma ve bir dil öğrenmeye çalışırken, sizin daha iyi bir yazılımcı olmanızı sağlayacak en önemli öğrenme yöntemi sürekli alıştırma yapmaktır. Kendinize hedefler koyun ve bu hedefleri gerçekleştirmeden o bilgisayarın başından kalkmayın. Sürekli alıştırma yapın, az az daha olsa sürekli kod yazın. Mesela ben C# öğrenirken hesap makinesi kodlamaya çalışmıştım. İlk seferinde biraz zor ve üzerinde uğraşması sıkıcı ve uzun oluyordu. Fakat şimdi bir şeyler yazmaktan zevk alıyorum.

Sabır ve inat ile zamanla daha iyi bir yazılımcı olacaksınız. Bu yazı ve anlattığımız konular tabi ki genişletilebilir.

Herkese iyi okumalar ve iyi çalışmalar.

4 Yorum

 1. Furkan Furkan

  Bilgi öğrenilmesi zor bir öğrenme aracıdır.Bunları bize açıkladığın için teşekkür ederim. Yazılımı öğrenmeyi çok istiyorum yardımcı olduğun için teşekkür ederim…

  • Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana 😊

 2. WMAracından geliyorum dostum… Yeni Postlarını Zevkle Bekliyoruz… bu arada gelecek postlarda bazı Sözelciler gelmeden.. ya da bitişik değil ayrı yazılır. şimdiden söyleyeyimde başını ağrıtmasın… İyi Çalışmalar.

  • Yazımı da düzenledim. 🙂 uyarın için teşekkür ederim, gözümden kaçmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir